09368615760

ثبت شناسه ایرنیک

دسته بندی ها: دامنه 1177 بازدید
شناسه ایرنیک

,hvدر ابتدا بهتر است اصلا بدانیم که شناسه ایرنیک چیست و به چه علت می بایست شناسه ایرنیک بسازیم؟

شناسه ایرنیک چیست؟

به صورت کل تمامی دامنه های ir ، ac.ir ، gov.ir و … توسط سازمان فیزیک نظری و ریاضیات IPM یا همان ایرنیک به ثبت می رسند. البته تائید نهایی برای ثبت بر عهده این سازمان نیست و ثبت کلیه دامنه های ir می بایست به تائید نهایی سازمان جهانی ICANN رسیده و سپس تحویل متقاضی دامنه شود.

شناسه ایرنیک کدی است که پس از ثبت هویت شما و تائید آن توسط ایرنیک تحویل شما می شود و شما در زمان ثبت دامنه به آن نیازمند خواهید بود.

در ادامه می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چطور می توان یک شناسه ایرنیک ثبت نمود.

چطور می توان یک شناسه ایرنیک ثبت نمود؟

همان طور که گفتیم برای این که بتوانیم یک دامنه ir ثبت کنیم می بایست یک شناسه ایرنیک از طریق سایت این سازمان ایجاد نمائیم.

برای ثبت شناسه ایرنیک ابتدا وارد سایت این سازمان به آدرس :  nic.ir می شویم.

طبق تصویر زیر در اواسط صفحه باز شده بر روی عبارت ساختن شناسه کاربری کلیک کنید.

ایرنیک

 

۱.انتخاب نوع شناسه

در این مرحله صفحه ای برای شما باز خواهد شد که چند نوع شناسه ای که می توانید طبق نیاز خود ثبت کنید را نمایش می دهد.

۱.شخص حقیقی

این نوع شناسه برای افراد عادی است که می توانند شناسه هایی مانند: .ir ، ‏.ایران و ‎.id.ir را ثبت نمائید.

۲.شرکت، موسسه یا نهاد غیردولتی

این نوع شناسه برای کلیه ی شرکت ها، موسسات، انجمن ها، نشریات و روزنامه ها و همچنین کلیه اشخاص حقوقی که کسب و کار خود را در اداره ثبت شرکت ها، موسسات غیر تجاری، اتحادیه اصناف و یا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده اند و شماره ثبتی دارند می باشد و این شخصیت های حقوقی تنها می توانند دامنه های .ir ، ‏.ایران ، ‎.co.ir ، ‎.org.ir ، ‎.net.ir را ثبت نمایند.

۳.وزارت خانه، سازمان یا شرکت دولتی

این نوع شناسه برای کلیه وزارت خانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی وابسته به قوای سه گانه قابل ثبت هستند. شناسه هایی که این سازمان ها می توانند ثبت نمایند : .ir ، ‏.ایران ، ‎.gov.ir و ‎.co.ir

۴.مراکز آموزشی و پژوهشی

این نوع شناسه برای صاحبان

  • سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی
  • مراکز آموزشی
  • مراکز دانشگاهی
  • مدارس
  • کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.

می تواند ثبت شوند.

این نوع شناسه ها تنها با ارائه مجوز از سازمان های مربوطه قابل دریافت هستند.

این دسته می توانند شناسه هایی از قبیل .ir ، ‏.ایران را همانند باقی دسته ها دریافت نمایند و شناسه هایی که مختص این دسته از صاحبان است به این ترتیب می باشد: .sch.ir ، ‎.ac.ir و ‎.org.ir .

 

۵.شناسه محدود

این بخش برای ثبت نام نمایندگی برای این کار است. افرادی که این نوع شناسه را دریافت می نمایند می تواند علاوه بر ثبت دامنه به عنوان یک رابط در بخش فنی و مالی دامنه قرار بگیرد.همچنین اشخاص حقیقی که می خواهند تنها برای دیگران به ثبت دامنه بپردازند و یا تنها در بخش رابط فنی و مالی دامنه ها فعالیت داشته باشند با وارد کردن حداقل اطلاعات یک شناسه دریافت نمایند.

 

در میان این پنج نوع شناسه ، شناسه را که شما به عنوان یک کاربر عادی به آن نیاز خواهید داشته را با هم قدم به قدم جلو و یک شناسه ثبت می کنیم.

 

۲٫وارد کردن مشخصات شناسه

پس از انتخاب نوع شناسه حقیقی وارد صفحه دریافت مشخصات شناسه خواهید شد.

نام شخص و سازمان

در ابتدای این فرم، نام و نام خانوادگی شما به دو شکل لاتین و فارسی دریافت خواهد شد که دریافت این اطلاعات به صورت لاتین اجباری و به صورت فارسی اختیاری خواهد بود.

اطلاعات احراز هویت

در بخش بعدی این فرم اطلاعات احراز هویت از شما دریافت خواهد شد. در صورتی که ملیت ایرانی دارید کافیست تنها کد ملی خود را در این بخش وارد نمائید ولی در صورتی که ملیت غیر ایرانی دارید می بایست بخش گذرنامه را پر کنید و نیازی به پر کردن فیلد کد ملی نیست. توجه داشته باشید که اگر در بخش گذر نامه شماره را وارد کردید نیازاست کلیه فیلد های این بخش پر شوند.

 

نشانی پستی

در این بخش از فرم می بایست کلیه فیلد های موجود به جز فیلد نمابر به درستی پر شود. این اطلاعات همگی می بایست با فرمت انگلیسی وارد شود.

نشانی پست الکترونیکی

اطلاعاتی که در این قسمت وارد می کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در صورتی که رمز شناسه ایرنیک خود را فراموش کرده اید بر اساس اطلاعاتی که در این قسمت وارد می کنید رمز را خواهید توانست بازیابی کنید.

حریم خصوصی

در این قسمت می باسیت وضعیت رابط های مجاز را مشخص کنید.

خصوصی: در این وضعیت تنها شما قادر خواهید بود که مواردی مانند تغیرات نیم سرور و ثبت دامنه را انجام دهید.

آزاد برای نمایندگان فروش: در این وضعیت به جز شما افرادی که نماینده فروش دامنه هستند نیز می توانند به اعمال تغییر در نیم سرور و همچنین ثبت دامنه برای شما بپردازند.

آزاد: تمامی افرادی که شناسه ایرنیک دارند می توانند این شناسه را به عنوان صاحب امتیاز یک دامنه قرار دهند.

 

پس از کلیک بر روی دکمه بازنگری وارد صفحه بعد می شوید.

۳٫بازنگری و امضاء

در این صفحه اطلاعاتی که در بخش قبل وارد کردید را جهت اطمینان به شما نمایش می دهد و سپس با ارائه قوانین ایرنیک از شما می خواهد با وارد کردن نام خود به لاتین و کد کپچا این فرم را امضاء کنید.

در انتها با کلیک بر روی موافقم، دریافت شناسه وارد صفحه بعد می شویم.

۴٫ساختن شناسه

سرانجام شناسه ایرنیک نوع حقیقی برای شما ایجاد شد. صفحه ای که می بایست مشاهده کنید به این شکل خواهد بود.

در این صفحه شما شناسه ایرنیک خود را دریافت می کنید . اطلاعاتی مانند رمز عبور به ایمیلی که قبلا از شما گرفته شده است ارسال شده است.

آموزش ثبت شناسه ایرنیک در اینجا به پایان رسید شما می توانید سوالاتی که در ثبت شناسه برایتان ایجاد شده است را در قسمت نظرات این پست با ما در میان بگذارید.


بنیانگذار مشهدکد, برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده وب, علاقمند به یادگیری در حوزه اینترنت و وب.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *